NCAA Men's Div. II Basketball Tournament Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on March 15, 2013 at 5:36 PM

All Times EDT
First Round
Friday, March 15
West Region
At Bellingham, Wash.

Seattle Pacific 85, Grand Canyon 59

CSU-Chico vs. Cal Poly-Pomona, 5:30 p.m.

CS San Bernardino vs. Dixie State, 8 p.m.

Chaminade at Western Washington, 10:30 p.m.

Saturday, March 16
East Region
At Manchester, N.H.

Southern New Hampshire vs. Assumption, Noon

Bridgeport vs. St. Anselm, 2:30 p.m.

Dominican (NY) vs. New Haven, 5 p.m.

Bloomfield vs. Franklin Pierce, 7:30 p.m.

South Central Region
At Denver

Adams State vs. Fort Lewis, 2 p.m.

Cameron vs. St. Mary's (Texas), 4:30 p.m.

Tarleton at Metro State, 8 p.m.

Newman vs. Midwestern State, 10:30 p.m.

Central Region
At Mankato, Minn.

Upper Iowa vs. Augustana (SD), 1 p.m.

Northeastern State vs. Winona State, 3:30 p.m.

Arkansas Tech at Minnesota State (Mankato), 6 p.m.

Harding vs. Central Missouri, 8:30 p.m.

Atlantic Region
At West Liberty, W.Va.

East Stroudsburg vs. Indiana (Pa.), Noon

Slippery Rock vs. Winston-Salem, 2:30 p.m.

Bowie State at West Liberty, 6 p.m.

Livingstone vs. Fairmont State, 8:30 p.m.

South Region
At Lakeland, Fla., Ala.

Benedict vs. Eckerd, Noon

Christian Brothers vs. Alabama-Huntsville, 2:30 p.m.

North Alabama at Florida Southern, 6 p.m.

Rollins vs. St. Leo, 8:30 p.m.

Midwest Region
At Springfield, Mo.

Indianapolis vs. Bellarmine, 1 p.m.

Wayne State (Mich.) vs. Southern Indiana, 3:30 p.m.

Findlay at Drury, 7 p.m.

Wisconsin-Parkside vs. Michigan Tech, 9:30 p.m.

Southeast Region
At Aiken, S.C.

Montevallo vs. Barton, Noon

UNC Pembroke vs. Lincoln Memorial, 2:30 p.m.

Belmont Abbey at S.C. Aiken, 5 p.m.

Limestone at Wingate, 7:30 p.m.

Second Round
Sunday, March 17
East Region
At Manchester, N.H.

Southern New Hampshire-Assumption winner vs. Bridgeport-St. Anselm winner

Dominican (NY)-New Haven winner vs. Bloomfield-Franklin Pierce winner

South Central Region
At Denver

Adams State-Fort Lewis winner vs. Cameron-St. Mary's (Texas) winner

Tarleton-Metro State winner vs. Newman-Midwestern State, winner

Central Region
At Mankato, Minn.

Upper Iowa-Augustana (SD) winner vs. Northeastern State-Winona State, winner

Arkansas Tech-Minnesota State (Mankato) winner vs. Harding-Central Missouri winner

Atlantic Region
At West Liberty, W.Va.

East Stroudsburg-Indiana (Pa.) winner vs. Slippery Rock-Winston-Salem winner

Bowie State-West Liberty winner vs. Livingstone-Fairmont State winner

South Region
At Lakeland, Fla., Ala.

Benedict-Eckerd winner vs. Christian Brothers-Alabama-Huntsville winner

North Alabama-Florida Southern winner vs. Rollins-St. Leo winner

Midwest Region
At Springfield, Mo.

Indianapolis-Bellarmine winner vs. Wayne State (Mich.)-Southern Indiana winner

Findlay-Drury winner vs. Wisconsin-Parkside-Michigan Tech winner

Southeast Region
At Aiken, S.C.

Montevallo-Barton winner vs. UNC Pembroke-Lincoln Memorial winner vs. Belmont Abbey-S.C. Aiken winner vs. Limestone-Wingate winner

Monday, March 18
West Region
At Bellingham, Wash.

Seattle Pacific vs. CSU-Chico-Cal Poly-Pomona winner

CS San Bernardino-Dixie State winner vs. Chaminade-Western Washington winner

Regional Finals
Tuesday, March 19
East Region
At Manchester, N.H.

Southern New Hampshire-Assumption-Bridgeport-St. Anselm winner vs. Dominican (NY)-New Haven-Bloomfield-Franklin Pierce winner

South Central Region
At Denver

Adams State-Fort Lewis-Cameron-St. Mary's (Texas) winner vs. Tarleton-Metro State-Newman-Midwestern State, winner

Central Region
At Mankato, Minn.

Upper Iowa-Augustana (SD)-Northeastern State-Winona State winner vs. Arkansas Tech-Minnesota State (Mankato)-Harding-Central Missouri winner

Atlantic Region
At West Liberty, W.Va.

East Stroudsburg-Indiana (Pa.)-Slippery Rock-Winston-Salem winner vs. Bowie State-West Liberty-Livingstone-Fairmont State winner

South Region
At Lakeland, Fla., Ala.

Benedict-Eckerd-Christian Brothers-Alabama-Huntsville winner vs. North Alabama-Florida Southern-Rollins-St. Leo winner

West Region
At Bellingham, Wash.

Seattle Pacific-CSU-Chico-Cal Poly-Pomona winner vs. CS San Bernardino-Dixie State-Chaminade-Western Washington winner

Midwest Region
At Springfield, Mo.

Indianapolis-Bellarmine-Wayne State (Mich.)-Southern Indiana winner vs. Findlay-Drury-Wisconsin-Parkside-Michigan Tech winner

Southeast Region
At Aiken, S.C.

Montevallo-Barton-UNC Pembroke-Lincoln Memorial winner vs. Belmont Abbey-S.C. Aiken-Limestone-Wingate winner

Quarterfinals
At Louisville, Ky.
Thursday, March 28

East champion vs. South Central champion, TBA

Central champion vs. Atlantic champion, TBA

South champion vs. West champion, TBA

Midwest champion vs. Southeast champion, TBA

Semifinals
Saturday, March 30

East-South Central winner vs. Central-Atlantic winner, TBA

South-West winner vs. Midwest-Southeast winner, TBA

Championship
At Atlanta
Sunday, April 7

Semifinal winners, 4 p.m.

Print
Email
|